Kaligrafia – co to jest?

Kaligrafia – co to jest?

Wyłącz przez admin

Kaligrafia to rodzaj sztuki, w której piękne symbole są wykonywane i układane ręcznie. Jest to zestaw technik i umiejętności potrzebnych do takiego ułożenia i zapisania słów, aby ukazywały one integralność, rytm, oraz harmonie.

Po raz pierwszy kaligrafia pojawiła się w sztuce chińskiej. Jest to rodzaj sztuki pięknej, która charakteryzuje się stylizowanym pisaniem. Słowa są stylizowane na ekspresyjne obrazy tak pięknie, że wyglądają prawie jak rysunek. Kaligrafia to nie tylko piękne pismo odręczne. W rzeczywistości to o wiele więcej. Wymaga dziesięcioleci nauki i praktyki, aby stać się w niej mistrzem.

Sztuka kaligraficzna jest częściej praktykowana na Dalekim Wschodzie przez artystów islamskich. W Chinach jest ona uważana za najwyższą formę sztuki. Sztuka kaligraficzna jest skomplikowana, delikatna i niezwykle elegancka. Dodaje ona piękna zwykłej ścianie.

Kaligrafia nie ma żadnej śmiałej mieszanki kolorów. Jest raczej subtelna i prosta i doskonale komponuje się z wnętrzami, które mają być utrzymane w wyrafinowanym stylu. Jest ona bardziej formalną formą sztuki i dlatego nie jest zbyt powszechna w domach.